Početak priče: plavuše protiv crnki
Priča počinje još u vreme prvih ljudi. Naime, pećinski čovek voleo je da gleda stvari koje šljašte. One su ga opčinjavale.
Slika: Splav Klub 94
Iako to volimo da verujemo o sebi, istina je da se nismo mnogo udaljili od naših predaka i da nas privlači sve ono što šljašti. Sviđale vam se ili ne, plavuše svakako lakše upadaju u oči i s time privlače više pogleda.
Slika: Kafana na Adi
Plava boja kose nastala je u Evropi, verovatno negde u Skandinaviji, zbog nedostatka sunca. Danas je izvan Evrope najveći procenat prirodnih plavuša u SAD i Kanadi, gde je oko petine stanovništva plavo. U mnogim drugim državama kao što su Brazil ili Čile, manje od 5% žena ima plavu kosu.
Slika: Splav River
Iako bi mnogi pomislili da su crnke iz pakosti osmislile stereotip o plavušama i njihovom inferiornom intelektu, veruje se da je prelepa francuska kurtizana Rosalie Duthé, koja je živela pre oko 300 godina, bila prva "glupava plavuša", koja je pri tome i začetnica stereotipa o glupavim plavušama.
Naime, Rosalie je navodno dugo razmišljala i pravila duge pauze pre nego što bi dala odgovor na postavljeno pitanje, pa je istorija zapamtila kao izuzetno lepu, ali i glupavu ženu.
Slika: Kafana Obrni Okreni
Druga teorija govori o tome kako su plavuše lakše privukle muškarce samo svojim izgledom, pa nisu imale ni potrebu da svoj intelekt razvijaju onoliko koliko su za time imale potrebe žene tamnije kose.
Slika: Kafana Još jedna, Ada
U svakom slučaju naš zaključak jeste da plavuše svakako lakše privlače pažnju, bar inicijalno. No takođe smo sigurni da su, bar što se tiče lepote, plavuše i crnke u finalu odigrale nerešeno, a ove slike to i potvrđuju!
Slika: Splav Freestyler