Dominantni obrasci ponašanja u našoj potrošačko-reklamnoj kulturi sastoje se u kupovini, beskrajnoj kupovini svega i svačega, kao i u imperativu da se poseduje što više stvari. Na svakom koraku bombardovani smo reklamama, pa rezultati istraživanja pokazuju da je prosečna osoba izložena sa između 3000 i 20.000 oglasa na dan. Čini nam se da je iz začaranog kruga potrošnje nemoguće izaći.
Alan Ford tvrdi da je u današnje vreme bolje imati nego nemati, i mnogi se vode tom filozofijom. No, jednom kada odlučite da iskusite život sa manje stvari, ta odluka doneće u vaš život mnoštvo prednosti o kojima nikada niste ni sanjali. Jednostavna filozofija "manje je više", ili filozofija minimalizma koja nalaže da posedujete samo ono što vam je zaista potrebno, promeniće vaš život iz korena.
Jednom kada učinite taj prvi korak, potpuno različiti i u suprotnosti u odnosu na dominante preovlađujuće vrednosti posedovanja, sakupljanja i kupovanja svega u ogromnim količinama, otvoriće vam se jedan potpuno novi svet.
Donosimo vam razloge zbog kojih će vaš život biti bolji kada budete primenili filozofiju bolje manje nego više:
1. Manje ćete trošiti - više novca imati
Odmah ćete po debljini novčanika osetiti sve prednosti života sa manje stvari, jer ćete dobro razmisliti o svakoj kupovini. Nećete biti pod stalnim stresom kupovine, i nećete se konstantno zapitkivati - šta još treba kupiti i da li sam nešto zaboravila. Vreme koje ste do sada zapravo trošili na održavanje vaših stvari ponovo će postati vaše, i moći ćete sa njime da raspolažete onako kako vi to želite; kada kupujete, dominantno pitanje treba da bude da li vam je zaista potrebno to što mislite kupiti?
2. Manje ćete čistiti - više uživati
Stvari samo skupljaju prašinu. Sa manje stvari, manje prašine i manje čišćenja. Još od davnina, dok naši preci nisu živeli u potrošačko-kapitalističkom ludilu, antički muškarci su se podavali čarima besposlice, iz koje su nicale savršene filozofske ideje. Prezauzet čovek nema vremena da razmišlja o tome kako svoj život i život svojih bližnjih da učini boljim.
3. Manje stvari - više lakoće
Sa manje stvari bićete lakši, neopterećeni vezanošću za predmete iz prošlosti. Kada odlučite da živite sa manje stvari, iz navike ćete odbacivati sve što vam više ne koristi, i nećete se povodom toga sekirati. Jednostavno - bićete rasterećeniji. Osećaj je sličan onom osećaju koji dobijete kada posle dugo vremena završite neki posao, ili konačno položite ispit koji vas je predugo mučio.
4. Nema čuvene (ženske?!) dileme "šta da obučem danas"
Kada imate manje stvari, ono što imate to ćete i da cenite i veoma volite. Par veoma vrednih, izabranih komada garderobe ćete uvek voleti i oblačiti.
Moda i modni trendovi, zapravo, počivaju na triku zastarevanja i potrebe za stalnom kupovinom najnovijih stvari koje su u trendu samo nekoliko meseci.
Ukratko, sa manje stvari dobićete veću slobodu... slobodu od dominantnih tokova kulture, slobodu od potrebe da se takmičite sa ljudima iz vaše okoline, slobodu da svoj život živite onako kako vam je najdraže.
Sloboda od kulture konstantnog upoređivanja
Naša kultura se bazira na konstantnom upoređivanju. Reklame nas svakodnevno bombarduju novim proizvodima i teraju nas na kupovinu i posdevanje novih stvari. U svakom od nas leži bar delić potrebe da svetu pokažemo kako smo dobri. U stvari, u nama leži želja da to dokažemo sami sebi, a marketari tu želju pametno iskorišćavaju tako što stalno izbacuju nove proizvode, a one stare proglase bezvrednima. U kontekstu se provlači i da su ljudi koji stare proizvode poseduju - bezvredni. I tako nastaje ta stalna želja za tuđim, za novim, i to nas tera u klopku u kojoj svoje vreme menjamo za novac, a novac za stvari koje nam nisu potrebne. Oslobodimo se tog tereta!
Sloboda da se svoje vreme iskoristi na stvaralački način
Čuvena je izreka kako stvari koje posedujete, na kraju počnu da poseduju vas. Jednom, kada odlučite da živite samo sa onim neophodnim i vrednim, vi dobijate vreme za sebe, za svoje stvaralačke potencijale, za bogastvo značenja i lepotu života u sadašnjem trenutku.
Odbacite teret suvišnih i nepotrebnih stvari i kupujte malo, ali kvalitetno i vredno! A šta je to vredno posedovati? Vredno je sve ono što vam je neophodno da bi preživeli, sve ono što koristite redovno i sve ono što vam vraća osmeh na lice. Probajte da živite pod filozofijom manje je više, sigurno nećete zažaliti.
Da li se slažete sa stavom iznetim u ovom tekstu? Da li ste ikada osetili olakšanje kada ste se nekih stvari otarasili? Napišite nam u komentarima, čitamo i vrednujemo svaki!